Oğuzhan Karaman

NGINX HLS Streaming:Dedicated mi? Standart mı?

Geçen günlerin ardından 7/24 bir OBS yayını için ufak tefek araştırmalar yapmaya başlamamın ardından, VPS içerisine (Microsoft Azure Students) bir yayın denemesi sokmuştum.. yayın aşırı kalitesiz ve sesler çok fazla arkadan geldiği için sunucunun ekran kartı bir dedicated sunucu olması gerektiğinin farkına sonradan vardım tabi.. o sıralar Microsoft’un Öğrencilere bu kadar mı az saygı duyduğunu, dandik sunucular verdiğini kendimce düşünüyordum.
Dedicated bir sunucu aldım, aslında ilk etapta deneme olarak sunucu hizmeti alacağım firmadan 1 saatlik deneme süresi istedim. Dedicated sunuculara aşık oldum diyebiliriz o kadar tıkır tıkır çalışan bir sistem olmuştu ki.. burada NGINX devreye girmek zorundaydı.

Şöyle birşey oluyooor.. standart şekilde Twitch,Facebook gibi gibi platformlarda açılan yayınlar benim işimi görmezdi. Çünkü bana direkt olarak bir m3u8 yayın çıkışı gerekiyordu, kullandığım sisteme istinaden..

NGINX ‘in RTMP eklentisini araştırıp, karıştırıp biraz çözmeye başladım. Linux Ubuntu üzerinden 18.4 , 20.4 derken 2-3 gün uğraşım sonucunda beni bıktıran noktaya kadar getiren ve her türlü aksamında sorun çıkaran RTMP eklentisini sonunda bir şekilde kurdum.

Yayın çıkışında 2500 Bitrade çıkış alabiliyorken bu sunucunun özelliklerinin bunu karşılayamadığını farkettim.

ulan! 1Gbit sunucu çıkışım var 2500 Bitrade nasıl alamazsın köpek!
derken.. bu kez de sunucu CPU ve RAM özelliklerinin sistemi taşımadığını farkettim.
Siz siz olun, parayı nerden kısıcam diye uğraşmadan direkt dedicated sunucuya girişin.
Herşeyden tamamiyle vazgeçip, açmış olduğum yayın sunucusu içerisine Windows, NGINX RTMP modülünü kurup, yayın yaptığım sunucudan domaine IP çıkışı verdim ve takır,tıkır,tukur,çalıştı.

5 günlük yayıncılık serüvenim mutlu son buldu.

Ufak tefek fikirleri daha sonra vermek üzere bloğa bir kaç yazı girişi yapıcam, özellikle de Wowza , Flussonic gibi Panel’lerin kullanımı ve kurulumu, maliyet açıları vs. gibi.
şimdilik ? bay baay.

Bir Yorum Yazın