Oğuzhan KARAMAN

Yazılımcı olmak zor mu? Nereden başlarım?

  • 3 ay önce, oguzhankaraman tarafından yazılmıştır.
  • 0 Yorum
  • Genel

İlk olarak kendimden örneklerle başlayalım. Bundan 9 yıl evvelinde Metin2 adlı oyunla bu sektöre giriş yaptım. Hakkımda kısmını okursanız zaten gerekli kısmını almış olacaksınız. 2012 yılında Muhammed abi ile tanışmamla WordPress ile tanıştım diyebiliriz aslında. İlk olarak bu kadar kod nereden geliyor? Nereye gidiyor? Nasıl işliyor bu mevzu? Diye sorulan soruların cevaplarını vermeye çalışacağım kısa kısa.

Kod nasıl yazılır?

İlk olarak Algoritma öğrenmemiz gerekiyor. Algoritma dediğimiz şey kelime anlamı olarak olayın işleyişinin kodun ne işe yarayacağının, ne için yazacağımızın başlangıcı aslında burada başlıyor. Algoritma şu şekilde;

  • 1.Adım:Başla.
  • 2.Adım:Olay çevresinde gelişecek adımları düzenle.
  • 3.Adım:Çalıştır.
  • 4.Adım:Ya döngüye sok ya da bitir.

Çok küçük bir algoritma ile işin işleyişine başladık. Devamında Akış Şeması denilen olayda kodlarımızı canlı şekilde görebilmemiz için bize bazı araçlar gerekiyor.

Dilden dile değişen birçok algoritma, yazılım şekli var. Yazılımcılar tüm kodları yazmasını biliyor mu peki?

Bu tamamiyle imkansız denilebilecek şekilde bir konu. Düşünsenize öyleyse bir Kitap yazarının dünya üzerinde bulunan tüm kitapları okuyup, bitirmiş olma ihtimali sizce mümkün mü? Gün geçtikçe yeni diller, yazılım çeşitleri türüyor diyebiliriz. Buna istinaden, bir yazılımcının tüm alanda bilgi sahibi olması mümkün değil. Örneğin bir Yazılım Mühendisinin bilgisayarına format atamaması veyahut ki donanımsal olarak hiçbir bilgiye sahip olmaması onun bilgisizliğini göstermez.

Herkes kolayı sever, Zoru başarabilir misin?

Günümüzde birçok internet ile haşır-neşir olan bir kesim sürekli olarak yapılan yazılımların sahtesini üretmekte bir numara. Kendimden örnek verecek olursam en son kodlamasını bitirdiğim canlı maç yayınları scriptinde kullandığım diller:PHP,HTML,CSS, JAVA ile gelişirken bir hırsız ortaya çıkıp sadece HTML kodlarının iFrame yönüyle sanki kendi scriptiymiş gibisine kodları alıp kendi yazmışçasına gösterebiliyor. Tabiki ben siteyi kapatana kadar 🙂

Sizin yapmanız gereken ne?

Başlangıç olarak; WordPress,Joomla gibi ücretsiz Yazılım ve Hazır Template veren sitelerden yararlanabilirsiniz. Çoğu kişi bu şekile başlar olaylara. Yazılan binlerce satır kodlar sizi asla yanıltmasın. Siz sadece yazılması gereken noktada ne yapacağınızı bildiğiniz zaman size yeterli derecede bilginiz yardımcı olacaktır.

Kendi alanınızı seçmek ile başlayın? Programcı mısın? Yazılımcı mısın? Uygulama(Application) geliştirmek mi hoşuna gider? Yoksa Web sitelerini geliştirmek mi?

Uygulama Geliştirmek

Zaten algoritma ve akış şemasından bahsetmiştik. Yürüyüp gideceğiniz yazılım dilini seçin. Programlama bile kendi arasında yer yer, yer değiştiren bir viral yazılım dili. Robotik kodlama gibi. En kolay yolu C# üzerinden geçer. Daha sonra C++ derken, yürür gidersiniz.

Yazılım Geliştirme

En sevdiğim kısımdır. İlk olarak başlamanız gereken HTML Etiket Dili diye tabir ettiğimiz ve birçok yazılımcının bile hâla dil olarak kabul etmediği Etiket kodlarıdır. Bir inşaat düşünürsek iskeletini HTML oluşturur. Görselliğe geldiğimiz zaman (inşaat örneğinden devam ediyoruz) evin boyasını, o cıvıl cıvıl havasını veren nokta CSS’dir. Amma velakin, işin en mühim kısmı evin işlevini gören, yapan PHP’dir her zaman için.

Bu sadece, fikir alışverişi oluşturacak bir blog yazısı. İçeriklerine ilerleyen zamanlarda giriş sağlarız, iyi bloglar efenim.

Bir Yorum Yazın